Studii in Irlanda

De ce sa studiezi in Irlanda?

Atunci cand vrei sa iti continui studiile in cadrul unei universitati de top, la nivel mondial, va trebui sa adaugi pe lista destinatilor educationale si Irlanda. Stat suveran ce are capitala in Dublin, Irlanda ocupa un loc fruntas in topul celor mai bogate tari din lume.

Daca te intrebi care sunt motivele pentru care studentii romani aleg Irlanda ca destinatie de studiu, am listat mai jos cateva dintre acestea pentru a te ajuta si pe tine in procesul decizional. Take a look!

• Sistemul educational irlandez este cunoscut prin excelenta in cercetare si inovatie
  • Calificarile irlandeze, fie ca vorbim de diploma de licenta sau diploma de studii de masterat, se bucura de recunoastere si echivalare la nivel mondial avand valoare similara diplomelor britanice atunci cand incepeti activitatea profesionala.
  • Institutiile de invatamant superior din Irlanda se afla pe primele locuri in topul universitatilor la nivel mondial.
  • Atat taxele de studiu, cat si cheltuielile zilnice sunt mai mult decat accesibile
  • In functie de nivelul si durata programului de studiu, dar si tinand cont de venitul familiei, poti obtine diverse subventii care sa acopere o parte din cheltuieli.

Studii in Irlanda

Supranumita pana in 2007 si “Tigrul Celtic”, Irlanda este o destinatie populara pentru studentii internationali, oferind un nivel inalt de educatie ce combina experienta fantastica in cadrul institutiilor de invatamant superior cu orasele istorice cu un patrimoniu unic si peisajele de poveste.

Sistemul de invatamant superior este divizat in:

• Sectorul de Universitati
  • Colegii
  • Institute de tehnologie
  • Institutii private de invatamant superior

Principala diferenta apare atunci cand vorbim despre Institutele de Tehnologie, acestea oferind cu preponderenta programe de studiu in domenii tehnice, oferind astfel programe de specializare cu o durata de 2 ani, programe de licenta cu o durata 3 sau 4 ani, cele din urma ingloband si perioade de experienta profesionala, dar si programe de masterat sau doctorat.

O alta diferenta este data de catre Colegii, institutii private ce se bucura de suportul guvernamental, ce ofera cu preponderenta programe destinate profesorilor sau celor ce isi doresc o activitate didactica. Recent acestea decis sa ofere programe de studiu si in alte domenii, astfel vom observa ca oferta lor este asemanatoare cu a celorlalte institutii de invatamant din Irlanda.

Costuri si forme de finantare in Irlanda

Desi exista un Free Fee Grant, ce acopera taxele de studiu studentilor europeni, majoritatea universitatilor vor solicita plata unei contributii din partea studentului de pana la 3000€. Aceasta contributie poate fi acoperita prin intermediul unor subventii si burse, acordate de HEA – Higher Education Authority si administrate de SUSI - Student Universal Support Ireland, dar si utilizand rute alternative de finantare. Subventiile sunt oferite studentilor in vederea acoperirii taxelor de studiu, dar si a costurilor de trai. Tipul si cuantumul subventiei este stabilit in functie de nivelul si durata programului de studiu, dar si tinand cont de venitul familiei.

Aceasta forma de finantare se acorda tinand cont de urmatoarele criterii:

• Studentul va trebui sa urmeze un program de licenta/Masterat full-time
  • Durata de studiu sa fie de minim 2 ani
  • Cursul sa fie predat de catre o universitate acreditata HEA – Higher Education Authority
  • Studentul sa urmeze pentru prima oara un program de licenta sau masterat
  • Sa fie membru rezident al unei tari din UE si sa fi locuit in ultimii 3 ani pe teritoriul UE

Cazare si costuri ocazionate de studiul in Irlanda

Majoritatea institutiilor au propriile cladiri de cazare pentru studentii internationali si EU. In general forma de cazare este cea a unui apartament in care pot locui 4-8 studenti, impartind baia, camera de zi si bucataria. De asemenea, acestia pot alege varianta unei familii gazda sau a cazarii private. In general, costul mediu de trai se va incadra in urmatorii parametri:

Cost

Activitati Sociale

€75

€675

Calendarul admiterii la facultati in Irlanda

Atunci cand vine vorba de parcurgerea procesului de candidatura pentru un Program de Licenta, in Irlanda, exista 2 perioade asociate:

• 01 Februarie - Normal Application – Acest termen de candidatura se adreseaza in mod specific programelor in domeniul Muzical, Actorie, Stomatologie si Medicina (exista programe de studiu ce presupun parcurgerea procesului de candidatura, respectand termenul de 01 Octombrie).
  • 01 Mai - Late Applications – Chiar daca ai ratat termenul de 01 Februarie, inca mai poti candida pentru programul de studiu vizat. Pentru asta va trebui sa verificam impreuna cu universitatea daca mai exista locuri disponibile.

Pentru Programele de Masterat termenele limita variaza in functie de universitate si programul selectat.

Cum te ajuta consultantii IntegralEdu daca vrei sa mergi la studii in Irlanda

Daca esti pregatit sa incepi procesul de candidatura pentru una din universitatile Irlandeze, poti contacta unul dintre consultantii IntegralEdu. Acesta iti va oferi sprijinul necesar in:

• Identificarea universitatilor care ofera programe de studiu in domeniul vizat de tine
  • Verificarea cerintelor de admitere
  • Intocmirea si depunerea dosarului de admitere
  • Monitorizarea candidaturii
  • Identificarea formelor de finantare si parcurgerea procedurilor necesare
  • Parcurgerea procedurilor de cazare
  • Confirmarea locului

Asa ca urmeaza deviza “Tigrului Celtic” – “Jump into Ireland” si experimenteaza viata de student intr-un mediu academic performant si orientat spre succes.

Pentru mai multe informatii despre oportunitatile oferite de catre universitatile din Franta si care sunt bursele si metodele de finantare de care poti sa te bucuri, contacteaza un consultant IntegralEdu.

Urmareste-ne si pe:
 YouTube       Instagram      Facebook