Solutii de finanţare valabile pentru toţi studenţii UE

24 aug. 2015 Admin 6915 views
Solutii de finanţare valabile pentru toţi studenţii UE

MAREA BRITANIE: Guvernul britanic oferă posibilitatea tuturor studenţilor din ţările membre UE să acceseze un împrumut care acoperă integral taxa de studii. Demersurile se realizează în primăvara anului dinaintea începerii studiilor şi constau în completarea unui formular dedicat. Împrumutul urmează să fie returnat după finalizarea studiilor, în baza termenilor contractuali referitori la veniturile clientului şi dobânzile aplicate sumei datorate, pe o perioadă de maxim 30 de ani.

OLANDA: Guvernul olandez oferă posibilitatea tuturor studenţilor din ţările membre UE să acceseze un împrumut care acoperă integral taxa de studii. Demersurile se realizează numai după sosirea la universitate în Olanda, dacă studentul îşi deschide un cont într-o bancă olandeză şi face dovada rezidenţei pe teritoriul Olandei. Împrumutul va fi returnat după finalizarea studiilor în baza termenilor contractuali referitori la veniturile clientului şi dobânzile aplicate sumei datorate.

DANEMARCA: Danemarca nu percepe taxă de şcolarizare pentru studenţii din ţările membre UE.

Pentru mai multe informatii, discutati cu un consultant IntegralEdu.

24 aug. 2015 Admin 6915 views
Citeste si