EduMap Workshops

3 apr. 2019 admin 3734 views
EduMap Workshops

Iti surade ideea de a studia in strainatate, dar inca nu stii daca esti pregatit sa faci acest pas?

Ce ar fi daca, pentru o zi, ai avea posibilitatea sa experimentezi cum este sa fii student la o universitate din strainatate?

Incepe EduMap, cu un nou format, ce iti aduce mai aproape cele mai populare metodele de lucru din cadrul institutiilor de invatamant din intreaga lume si sansa de a descoperi ca poti invata diferit.

In perioada 16 aprilie - 17 mai, EduMap ajunge in 10 orase din intreaga tara cu un workshop creativ si interactiv dedicat tuturor celor ce isi doresc sa descopere cum pot veni cu solutii inovative la problemele deja cunoscute, din diverse domenii de interes: de la educatie sau tehnologie, pana la business si social media. Plecand de la una dintre cele mai populare metode de studiu (PBL), workshop-ul te provoaca sa gandesti critic si sa analizezi cele mai eficiente solutii pentru tema propusa.

Ce este PBL?
PBL sau problem-based learning este o modalitate de lucru foarte indragita in mediul academic din Olanda, Marea Britanie, Danemarca si nu numai, ce incurajeaza studentii sa participe activ in procesul de invatare. Parcursul de la problema la solutie este observat si ghidat de catre profesor, insa rolul studentului este decisiv in a stabili propriile obiective de invatare si modalitatile prin care doreste sa abordeze rezovarea problemei.

Ce presupune, pe scurt, metoda PBL?

•           Studentul este în centrul actiunii, având libertatea de a alege ce si cum sa învete

•           Rolul profesorului este acela de observator si facilitator al procesului

•           Aplicarea directa a cunostintelor dobandite pe un caz real

•           Definirea problemelor si evaluarea solutiilor printr-un proces de feedback continuu

•           Lucrul in echipa si comunicarea au un rol central

•           Problemele propuse sunt actuale si au o conexiune directa cu realitatea

•           Dezvoltarea abilitatilor academice si competentelor profesionale se realizeaza conform standardelor industriei

•           Studentii îsi exprima opiniile într-un mod argumentat, bazat pe evaluarea critica a informatiilor

•           Solutia propusa este prezentata într-un mod atractiv pentru un potential investitor sau client

Cand, cum, unde ne vedem:

• 16 aprilie - Braila, Hotel Saint Germain, ora 18:00
  • 8 mai - Bacau, Hotel President, ora 18:00
  • 8 mai - Ploiesti, Hotel Central, ora 18:30
  • 8 mai - Pitesti, Victoria Hotel and Spa, ora 18:30
  • 10 mai - Cluj-Napoca, Hotel DoubleTree by Hilton, ora 18:30
  • 10 mai - Brasov, Kronwell Hotel, ora 18:30
  • 13 mai - Tulcea, Hotel Esplanada, ora 18:30
  • 14 mai - Arad, Hotel Leon, ora 18:30
  • 17 mai - Oradea, Hotel Continental Forum Oradea, ora 19:00
  • 22 mai - Craiova, Hotel Golden House, ora 18:00
  • 28 mai - Focsani, Hotel Rix Rooms, ora 18:00

Pe langa workshop-ul realizat in cadrul evenimentului, consultantii IntegralEdu sunt pregatiti sa iti raspunda la intrebari si sa iti ofere informatii suplimentare despre principalele destinatii de studiu din intreaga lume, procesul de admitere la universitatile din Europa si nu numai, dar si detalii despre metode de finantare.
Te asteptam alaturi de prieteni si familie. Participarea este GRATUITA.
Activitatile din cadrul workshop-ului vor avea nevoie de research pe internet si de lucru la calculator. Va rugam frumos sa aveti la voi un laptop/tableta, macar una la doua persoane.
Atentie! Locurile sunt limitate. Te rugam sa iti confirmi prezenta completand formularul de mai jos. Ne vedem la tine in oras!

Formular de inregistrare:

Nume

Prenume

Anul nasterii

Clasa/anul de studiu

Numele scolii

Oras

Pentru care eveniment te inregistrezi?

Consultancy

Cum iti imaginezi educatia viitorului?

Sunt de acord sa primesc emailuri de la IntegralEdu
Sunt de acord sa fiu contactat telefonic si datele mele sa fie procesate de catre IntegralEdu
Prin completarea acestui formular sunteti de acord ca datele dumneavoastra sa fie procesate de catre IntegralEdu si partenerii acestuia in scopul de informare cu privire la educatia in strainatate.

Trimite

3 apr. 2019 admin 3734 views