Aplicatiile pentru Student Loans in Marea Britanie sunt deschise. Sesiuni dedicate in birourile IntegralEdu

15 apr. 2016 admin 4223 views

Depunerea dosarelor la Student Loan Company – candidatura de imprumut pentru taxa de studiu, la universitatile din Anglia si Tara Galilor, pentru anul de studiu 2016 – 2017, este in toi.

Astfel, toti cei care au aplicat la studii universitare in una din cele doua tari si care doresc sa aplice si pentru imprumut studentesc, au la dispozitie lunile aprilie si mai (recomandat) pentru a face demersurile necesare.

IntegralEdu organizeaza sesiuni dedicate aplicatiilor pentru Student Loans in toate birourile din tara, astfel:
Bucuresti: 18 aprilie | 22 aprilie | 25 aprilie | 9 mai | 13 mai | 16 mai | 20 mai | 23 mai | 27 mai | 30 mai
Constanta: 18 aprilie | 20 aprilie | 22 aprilie | 4 mai | 6 mai
Ora - 14:00 (in fiecare din zile)
Craiova: 27 aprilie (ora 15:00) | 10 mai (ora 16:00) | 17 mai (ora 17:00)
Galati: 26 aprilie | 28 aprilie | 3 mai  | 5 mai  | 10 mai
Timisoara: 26 aprilie  | 4 mai  | 9 mai
Ora - 15:00 (in fiecare din zile)

Pentru clientii IntegralEdu, programarile pentru sesiunile de Student Loans se fac direct cu consultantul educational al fiecaruia, urmarind indicatiile primite de la acesta.

Pentru cei care au aplicat individual la universitate sau in alta forma, dar doresc sa beneficieze de sprijinul IntegralEdu in realizarea acestor aplicatii, corect si la timp, se pot inscrie si programa completand acest formular online http://goo.gl/forms/AG6GM7v88I. In acest caz, se percepe o taxa speciala pentru serviciului de asistenta in completarea formularului de Imprumut Studentesc de 50 euro.

Cum se fac programarile pentru sesiunile de completarea a documentelor de imprumut pentru Anglia si Tara Galilor?

Pentru cei din Bucuresti – completand formularul online de mai sus. In formular poate fi selectata si ziua in care se doreste participarea la sesiunea de Student Loans, in biroul din Bucuresti.

Pentru programari la birourile din Constanta, Craiova, Galati si Timisoara, programarile se fac telefonic astfel:

Constanta: 0341 415 305
Craiova: 0351 434 882
Galati: 0372 760 344
Timisoara: 0256 493 930

Care sunt documentele necesare aplicatiei:

-        Formularul original de aplicare, care poate fi ridicat din toate birourile IntegralEdu

-        Copie a pasaportului sau a cartii de identitate ce ulterior va fi autentificata de un avocat, in cadrul sesiunilor de imprumut. Este important ca data de valabilitate a documentului de identitate sa nu expire inainte de septembrie 2018.

IMPORTANT! Pentru completarea dosarelor de Student Loans, este necesar ca fiecare aplicant sa indice 2 persoane de contact, pe care sa le treaca in documentele ce vor fi trimise la universitate. Aceste persoane trebuie sa aiba adresa diferita de a aplicantului si adresa diferita intre ele. Datele de contact necesare sunt: nume, prenume, adresa, cod postal, telefon si relatia cu aplicantul.

De ce este importanta depunerea documentelor pentru Student Loans acum?

Este recomandat ca depunerea dosarelor pentru Student Loans sa se faca pana la finalul lunii mai 2016. Perioada de raspuns a universitatilor, pentru imprumuturile studentesti, este de 6 – 8 saptamani. Astfel, doar asa poate fi garantat un raspuns din partea universitatii inainte de inceperea anului universitar.

Cine poate sa candideze?

In prezent pot candida toti cei care au ales si confirmat locul lor la universitate in Anglia sau in Tara Galilor.

Cum se returneaza creditul?

Rambursarea creditului se face dupa absolvirea programului de licenta si este conditionata de veniturile absolventului. Pragul de venitul este diferit – in functie de tara in care absolventul lucreaza si locuieste.

Daca absolventul ramane in Anglia, venitul brut minim anual de la care incepe sa returneze creditul este de 21.000 lire sterline anual. Daca se intoarce si lucreaza in Romania, acesta va fi de 8400 lire sterline.

Pentru mai multe detalii despre rambursarea imprumutului: http://www.studentloanrepayment.co.uk/portal/page?_pageid=93,6678823&_dad=portal&_schema=PORTAL

Pentru mai multe informatii despre sesiunile de Student Loans, pentru sprijin privind CAZAREA la universitatile din strainatate sau pentru planificarea calatoriei (inclusiv achizitionarea de bilete de avion), contactati consultantii IntegralEdu.

Tinerii care nu au inceput deja demersurile de inscriere, dar vor sa aplice la programe de licenta, master sau MBA la universitati din strainatate, pot apela oricand la serviciile consultantilor IntegralEdu, in oricare din birourile din tara.

15 apr. 2016 admin 4223 views