Royal Holloway University of London.png Royal Holloway, University of London logo.jpg

Royal Holloway University of London

Tara: Marea Britanie

Limba de predare: engleza

Ani de studiu:

Bachelor: 3-4
Master: 1

Inceput an: septembrie

Burse: Nu

Campusuri:

Egham
Surrey

Aeroporturi:

Londra- Heathrow

University of London se deosebeşte de restul universităților, aceasta se compune din 18 colegii autonome și 10 centre de cercetare. Royal Holloway a fost fondată în 1886, a primit statutul său de la University of London în 1900, iar mai târziu a fuzionat cu Bedford College. Deși este parte a University of London, se află la mică distanță de capitală, în Egham, Surrey, ceea ce oferă un sentiment de spațiu și de linişte studenţilor. Campusul se desfăşoară pe o distanţă de 54 de hectare, fiind localizată la doar câțiva pași de Windsor Great Park. Clădirea dominantă, denumită Founder Building, este o copie victoriană a Castelului Chambord de pe Valea Luarei. Royal Holloway este recunoscută ca fiind una dintre universitățile de cercetare-intensivă de top din Marea Britanie,fiind foarte bine clasată în Research Assessment Exercise. Sistemul de notare pentru evaluarea RAE acoperă calitatea cercetării în patru categorii, scorul maxim fiind 4*, indicând calitate la cele mai inalte standarde în ceea ce priveşte originalitate, importanţă/aplicabilitate şi rigurozitate. Royal Holloway este clasat pe locul al 16-lea în Marea Britanie pentru cercetare la un standard de nivel 4* . The Times Good University Guide, The Complete University Guide, The Guardian University Guide şi The Sunday Times Good University Guide deopotrivă, clasează universitatea printre cele mai bune 35 universităţi din Marea Britanie în ceea ce priveşte excelenţa academică.

Cazare

264- 600 £

Programe de studiu vezi tot »

Programe de licenta:

IELTS - 6.5 (min. 5.5 în fiecare categorie)/ TOEFL iBT 88

Master:
Diplomă de Licenţă
IELTS / TOEFL / CPE – fiecare program solicită un scor diferit pt. fiecare tip de certificat

Bachelor: 9000£/an
Master: 4000-9400 £/an