Fontys University of Applied Sciences.jpg 200_Fontys_paars.jpg

Venlo

Aeroporturi:

Eindhoven

Universitatea de Stiinte Aplicate Fontys a fost infiintata in anul 1992 prin asocierea a 5 institutii de invatamant superior din sudul Olandei. Ca rezultat al acestei asocieri, Fontys este in prezent cea mai mare institutie de invatamant superior din tara. Aceasta dispune de campusuri universitare in Eindhoven, Tilburg si Venlo si ofera 28 de programe universitare de licenta si 9 programe de master, in limba engleza, in domeniile tehnologiilor informationale, economiei, stiintelor sociale, educatiei si sanatatii publice.

Numele universitatii Fontys provine de la cuvântul latin “Fons” care înseamna “sursa”. Fontys isi propune sa fie o sursa inepuizabila de cunoastere, inspiratie, dezvoltare si inovatie pentru studentii sai. Personalul didactic numara aprox. 4 000 de persoane. Ei instruiesc peste 38 000 de studenti si ofera consultanta la peste 15 000 de functionari din companii si organizatii internationale. Programele universitare si de master se predau in diferitele campusuri ale universitatii - in total 22, concentrate cu precadere in sudul Olandei. Cele mai mari campusuri ale Fontys sunt in Eindhoven, Tilburg, Venlo si Sittard, iar cele mai mici - in Amsterdam, Rotterdam, Hertogenbosch ┼či Roermond.

Evolutiile tehnologice, sociale si economice influenteaza si schimba lumea din jurul nostru, acum si in viitor. Fontys aduce o contributie importanta la aceste schimbari necesare, satisfacand mai mult decat nevoile elevului si ale lumii viitorului. Semnificatia acestora se regaseste si in efectul lor asupra implementarii schimbarilor in societate - regionale, nationale si internationale. Valoarea lor adaugata consta in rolul lor proactiv - in conceperea si dezvoltarea unei societati durabile si echitabile.

Fontys ofera aceasta valoare adaugata prin corelarea dezvoltarii talentelor cu schimbarea in sectoarele sociale si domeniile de activitate. Functia lor de institut deschis de cunoastere este de a asigura forma prin legarea educatiei si cercetarii de problemele actuale ale societatii. Astfel contribuie la inovare in domeniul muncii, al contextului profesional si al sectoarelor sociale. Ele formeaza agendele regionale, nationale si internationale, in cooperare cu partenerii sociali. Ele sunt proactive si orientate catre viitor, astfel incat acestea sa poata avea impactul necesar asupra societatii, astazi si in viitor.

Fontys este disponibil pentru oricine doreste sa-si descopere si sa-si dezvolte talentele la nivel profesional superior si oricine doreste sa-si continuie dezvoltarea profesionala.

Programe de studiu vezi tot »

Academy of Music and performing Arts

• Diploma de bacalaureat
  • TOEFL iBT - 80 puncte / IELTS - 6.0 puncte / CAE 169