Avans Hogeschool University of Applied Sciences.jpg Avans Hogeschool University of Applied Sciences logo.jpg

Avans University of Applied Sciences

Tara: Olanda

Limba de predare: engleza

Ani de studiu:

Bachelor: 4
Master: 4

Inceput an: septembrie

Burse: Nu

Campusuri:

Breda
Tilburg
sHertogenbosch

Aeroporturi:

Breda, Eindhoven

Avans University of Applied Sciences a fost fondata in anul 2004 in urma fuziunii dintre Hogeschool Brabant si Hogeschool 's-Hertogenbosch. In cadrul universitatii sunt inscrisi la momentul actual in jur de 28 000 de studenti.

Programele oferite de aceasta universitate sunt indreptate exclusiv spre a introduce studentii in piata de munca. Un aspect important al cursurilor este acela ca studentii lucreaza impreuna pentru a rezolva situatiile date prin practica, un process educational foarte dinamic si competitive. Fiecare student in parte are parte de doua stagii de practica la multinationale in diferite parti ale lumii. Foarte apreciat in randul studentilor este Xplora, o vasta biblioteca multimedia, baza de date si in acelasi timp loc de intalniri, cultural si un  spatiu in care sa socializezi.

In 2015, Avans University of Applied Sciences a fost declarata, in urma unui studiu care chestiona studentii la nivel national, ca fiind cea mai buna universitate mare din Olanda de catre revista olandeza Elsevier.

Cazare

Avans University of Applied Sciences te va ajuta sa iti gasesti tipul de cazare care ti se potriveste. Ca si in cazul majoritatii universitatilor din Olanda, Avans University of Applied Sciences nu are propriul campus, asadar vei locui in Breda sau Tilburg. Drumul din camera pana la universitate va dura intre 10 si 20 de minute, iar apartamentele sunt impartite intre 2-3 studenti.

Pretul aproximativ pentru cazare este de 350 de euro pe luna.

Programe de studiu vezi tot »

Studii de licenta:

• Finance and Control
  • Industrial Engineering and Management

IELTS: minim 6.0
IBMS: minimc 6.0 (cu cel putin 6.0 la fiecare parte)
Certificat IELTS, TOEFL, TOEIC sau Cambridge ESOL.
Aplicantii care au absolvit un program bilingv sunt scutiti de prezentarea unui certificat doveditor al cunostintelor de engleza.

Daca incepi cursurile in septembrie, termenul limita de aplicare este 1 august.
Pentru cetatenii non-UE, termenul limita de aplicare este 1 iunie daca inceput cursurile in septembrie. De asemenea, sunt sfatuiti sa inceapa din timp alcatuirea dosarului pentru obtinerea vizei.

Pretul unui program de licenta sau masterat pentru studentii europeni sau olandezi este de 1 951 de euro pentru anul academic 2015-2016. Taxele sunt revizuite in fiecare an si pot varia.

Nu exista burse oferite de catre aceasta universitate, insa poti cauta o optiune potrivita cazului tau accesand acest link

Photo Gallery

Avans Hogeschool University of Applied Sciences.jpg Avans Breda.jpg Avans 's Hertogenbosch.jpg Avans Tilburg.jpg

Video Gallery