Arnhem Business School HAN University of Applied Sciences.jpg Arnhem Business School HAN University of Applied Sciences logo.png

HAN University of Applied Sciences

Tara: Olanda

Limba de predare: engleza

Ani de studiu:

Bachelor: 4
Master: 1-2

Inceput an: septembrie/februarie

Burse: Nu

Campusuri:

Arnhem

Aeroporturi:

Amsterdam

HAN - Arnhem Business School este Facultatea de Afaceri din cadrul Universităţii Han şi este printre cele mai bune 10 instituţii de învăţământ cu orientare profesională din Olanda. Situată în orasul Arnhem, la numai o ora de mers cu trenul din capitala Amsterdam, ABS dispune de o bibliotecă extinsă, calculatoare moderne, librarie proprie, sală cu 300 de locuri şi săli de conferinţe pentru desfăşurarea orelor de curs, care sunt dotate excelent. Procesul de predare este foarte intensiv, clasele sunt mici, fapt care permite o abordare personală nu numai între studenţi, dar şi între studenţi şi profesori. Universitatea a acordat o atenţie deosebită faptului că studenţii ar trebui să petreacă o parte a studiilor în străinătate. Toţi studiază o a două limbă străină - olandeză, germană, franceză sau spaniolă. Prezenţa lectorilor străini şi legăturile cu mai multe companii internaţionale şi instituţii de învăţământ din întreaga lume contribuie la reputaţia internaţională a programelor de studiu. HAN University are încheiate parteneriate cu 70 de universităţi din întreaga lume, printre care se numără University of Windsor (Canada), Kingston University (Marea Britanie), University of Sunderland (Marea Britanie), University of Wisconsin (SUA). Pentru adaptarea rapidă a studenţilor străini contribuie şi programul variat de activitati extraşcolare - petreceri, întâlniri tematice, excursii de weekend în oraşele vecine şi altele. În paralel, Universitatea îi ajută pe studenţi să-şi dezvolte spiritul de afaceri, să dobândească abilităţi practice şi organizatorice, prin muncă în Student Management Association (SMA). Asociaţia organizează şi întâlniri între facultăţile universităţilor, întâlniri cu lectori-invitaţi, ateliere de lucru, zile tematice. Pentru toate acestea studenţii caută sponsori, idei noi şi în final le pun în practică.

Cazare

300-350 €

Programe de studiu vezi tot »

Programe universitare:

TOEFL iBT 80 / IELTS 6.0

Master:
min. 22 ani
Diplomă de studii universitare în domeniul respectiv
TOEFL iBT 100 /IELTS 7
Experinţă profesională de minim 1 an, în anumite cazuri